CAMELA dziś
Historia
Certyfikaty i nagrody
Sponsoring
Programy Unijne
Centrum Dystrybucji CAMELA S.A.
Aktualności
 
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o naszej firmie podaj swój adres email  
 
Strona główna > O firmie > Historia > drukuj
Historia

Najważniejsze wydarzenia

1951r. - utworzono Wałbrzyskie Zakłady Przemysłu Lniarskiego z siedzibą w Wałbrzychu. Zakłady produkowały tkaniny lniane, pakulane, leżakowe, ręcznikowe, prześcieradłowe, pod druk, płachty żniwne.

1968r. - opracowano nowy rodzaj tkanin, wkłady odzieżowe wszywane. Były to tkaniny na bazie przędzy z sierścią wielbłąda (wielbłąd – camel), które charakteryzowały się szczególnie dużą odprężnością i pełnym, naturalnym „chwytem”.

1972 r. – wychodząc naprzeciw potrzebom odbiorców, a głównie przemysłu odzieżowego, rozpoczęto produkcję nowoczesnych wkładów odzieżowych pokrytych klejami termoplastycznymi, umożliwiającymi podklejanie elementów odzieży.

1984 – 85r. – wprowadzono do produkcji nowe asortymenty, a mianowicie wkłady koszulowe i wkłady dziane.

1989r. - nazwa firmy została zmieniona na Fabrykę Wkładów Odzieżowych Camela.

1995r. – nastąpiła transformacja własnościowa. Założona Spółka Pracownicza ze 100% udziałem kapitału własnego pracowników Fabryki Wkładów Odzieżowych Camela S.A., przejęła na zasadach umowy leasingowej mienie likwidowanego przedsiębiorstwa od Skarbu Państwa do odpłatnego użytkowania. W tym roku uruchomiono także produkcję przędzy wiskozowej i fantazyjnej.

1997 – opracowano i wdrożono produkcję wkładów elastycznych

1999r. – nastąpiło całkowite przejęcie majątku zakładu przez spółkę pracowniczą. W tym roku uruchomiono także produkcję wkładów odzieżowych z „podwójnym’ punktem kleju.

2002 r. – opracowano i uruchomiono produkcję wkładów bi-elastycznych, 2005 r. – zakończono budowę nowoczesnej przędzalni, poszerzono asortyment w przędzach tkackich i dziewiarskich.

2005r. – firma obchodzi jubileusz 55 -lecia istnienia oraz 10 lecia spółki.

Inwestycje

Najważniejsze inwestycje ostatnich lat dotyczą wydziałów produkcyjnych. Każdy z nich na przestrzeni lat „zmienił swoje oblicze”, wzbogacił się o najnowocześniejsze, wysoce zautomatyzowane maszyny. Ważnym wydarzeniem dla firmy była rozbudowa wydziału przędzalni. Powstała duża, nowoczesna hala produkcyjna, w której odbywa się dotychczasowa produkcja przędz fantazyjnych, ale uzupełniona przez nowy asortyment przędz skręcanych. Dzisiejszy obraz przędzalni to obraz bardzo nowoczesnego wydziału, produkującego swój wyrób na wysokim, światowym poziomie jakości. Tkalnia wzbogaciła się w krosna nowej generacji, umożliwiające wzrost wydajności i poprawę jakości wytwarzanych tkanin. Dziewiarnia systematycznie zwiększa swoje wyposażenie w maszyny dziewiarskie osnowowe z wprowadzaniem wątku, sterowane komputerowo. Wydział wykończalni został wyposażony w nowe technologie bielenia i barwienia oraz nanoszenia klejów termoplastycznych. Ponadto zostały zainstalowane nowoczesne urządzenia kontrolno pomiarowe, co w istotnym stopniu wpłynęło na jakość produkowanych wyrobów. Inwestycje firmy poszły również w nowym kierunku. Zakupiliśmy i zainstalowaliśmy urządzenie do laminowania i łączenia ze sobą różnych materiałów. Stwarza to dla firmy szerokie możliwości produkcyjne, różniące się od dotychczasowego profilu asortymentowego. Dotychczas udało nam się opracować i uruchomić nową technologię nanoszenia klejów termoplastycznych na materiały i łączenia (metodą sklejania ze sobą po dwa lub trzy) futer, skór i różnych materiałów włókienniczych kalandrem. Tak szeroko rozwinięte inwestycje to jeden z głównych czynników, który wpływa na sukces firmy.